Zwinger, Zwinger… porcelana

Pamiętacie mój poprzedni wpis o Auguście II Mocnym i jego kolekcji porcelany? Po napisaniu tego wpisu poczułam niedosyt. Zwłaszcza jeśli chodzi o część fotograficzną. Postanowiłam więc wykorzystać mój wyjazd na targ bożonarodzeniowy do Drezna i zapewnić sobie i Wam trochę porcelanowego fanserwisu.

Kiedy wybierałam miejsce docelowe mojego wyjazdu, nie zastanawiałam się nad atrakcjami innymi niż zakupowe. I tak na prawdę w ostatniej chwili podjęta została decyzja o wizycie w Pałacu Zwinger. I muszę Wam powiedzieć, że to chyba najwspanialsze miejsce w całym mieście. A w Galerii Porcelany mogłabym chyba zamieszkać.

Muzeum Zwinger, Pawilon Porcelanowy, architektura w stylu barokowym

Drezdeński Zwinger to jena z najbardziej znanych niemieckich, barokowych zespołów architektonicznych (wyłączając neoklasycystyczną Galerię Semper). Zbudowany na polecenie Augusta Mocnego na początku XVIII wieku swój wygląd zawdzięcza architektowi Matthäusowi Danielowi Pöppelmannowi oraz rzeźbiarzowi Balthasarowi Permoserowi. Obecnie muzeum składa się z trzech oddziałów: Galerii Malarstwa (veni, vidi… polecam. Rafael jest przeboski), Salonu Matematyczno-Fizycznego oraz (od 2006 r.) Galerii porcelany, w której się zakochałam.

A zakochać się jest na prawdę nie trudno. Wchodząc do Galerii zwiedzającego ogarnia bezmiar, żeby nie powiedzieć nadmiar, przykładów azjatyckiego rzemiosła. Znaleźć tam można przykłady japońskiej porcelany w stylu Imari i Kakiemon (XVII-XVIII w.), eksponaty przedstawiające twórczość z chińskiego okresu Kangxi, a nawet kilka przedstawiających styl Blanc de Chine. Ich liczba jest przeogromna. Cytując stronę muzeum „Drezdeńskie Zbiory Porcelany to najwartościowsze i największe specjalne zbiory ceramiczne na świecie”. Znajdują się tam nie tyko największe wazy jakie w życiu widziałam…

Ku uprzejmości pana pilnującego wystawy, który pozwolił mi usiąść dość blisko waz.

…ale też naprawdę malutkie egzemplarze, które zajmując całą ścianą dają wrażenie przesytu (ukłon dla aranżerów wystawy i nawiązaniu do barokowego charakteru budowli. A barok=przesyt).

Kolekcja porcelany chińskiej z okresu Kangxi (1654-1722)
Fot. Agnieszka Gach

Dużo biedniejsza pod względem liczby eksponatów jest część poświęcona porcelanie miśnieńskiej. Tu także jest jednak na czym zawiesić oko. Zwłaszcza, jeśli chodzi o wczesne wyroby tej manufaktury, gdzie widać nawiązywanie do motywów chińskich i japońskich, ujętych jednak w sposób typowo zachodni.

Cała kolekcja porcelany należy formalnie do muzeum Zwinger. W 2011 roku rozwiązał się oficjalnie spór z rodem Wettynów, którzy przypisywali sobie prawo własności do ok. 300 porcelanowych obiektów. Jako spadkobiercy króla Augusta mieli do nich prawo, jednak ostatecznie zawarli ugodę z rządem niemieckim i Państwową Manufakturą Porcelany w Miśni i zrzekli się roszczeń do kolekcji. Dzięki temu wDreźnie mogłam podziwiać każdy pojedynczy jej egzemplarz.

Porcelana japońska w stylu Imari | fot. A.Gach

Jeśli kiedykolwiek zawitacie do tego miasta, wstąpcie na chwilę do Zwinger. Zobaczcie ogrom kunsztu azjatyckich rzemieślników. Zachwyćcie się.

Agnieszka Gach


Źródła:

  • https://www.skd.museum/pl/wizyta/zbiory-porcelany/
  • https://www.der-dresdner-zwinger.de/pl/zwinger/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *