Gdzie zobaczyć sztukę japońską – jesień 2021

Wystawy dotyczące sztuki japońskiej rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Idealnie na jesień 😀 Pisałam już o jednej z nich, a w zanadrzu mam kolejne trzy. Aby to wszystko uporządkować postanowiłam zrobić zestawienie muzeów, które wystawiają obecnie zbiory sztuki japońskiej. Niektóre pozycje są oczywiste, inne trochę mniej.
gdzie zobaczyć sztukę japońską
Katsushika Hokusai, „Świątynia Asakusa Honganji we wschodniej stolicy”

1. „Hokusai. Wędrując…” – Muzeum Narodowe w Krakowie

Od 13 sierpnia w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie oglądać można wystawę poświęconą najsłynniejszemu japońskiemu drzeworytnikowi ukiyo-e– Katsushice Hokusaiowi (1760–1849). Jest to ogromna, monograficzna wystawa prac tego artysty. W przeważającej części składają się na nią dary Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, najsłynniejszego polskiego kolekcjonera japoników, wzbogacone dodatkowo o kolekcję przekazaną muzeum przez dr. Jensa Wiebela w 2018 r. Dzięki temu możliwe było zaprezentowanie szerokiego spektrum działalności artystycznej Hokusaia. Na wystawie obejrzeć można zarówno drzeworyty krajobrazowe (w tym grafiki z serii „Trzydziestu widoków góry Fuji”), jak i te wyobrażające mroczny świat duchów (yūrei-e/yōkai-e) oraz nawiązujące do klasycznej poezji japońskiej. Swoje miejsce znalazły nawet szkicowniki Hokusaia (Edehon Hokusai manga), od których wzięła się nazwa japońskich komiksów „manga”.

Wystawę oglądać można do 5 grudnia. Bilet wstępu kosztuje 20 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy)

2. „Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu” – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków

Jeszcze do 12 października w Muzeum Manggha oglądać można wystawę drzeworytów shin hanga autorstwa Ohary Kosona zgromadzone przez rumuńskiego kolekcjonera Adriana Ciceu.

O samej wystawie oraz o artyście pisałam już w artykułach poniżej:

Wystawę „Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu” oglądać można w ramach wspólnego biletu za 30 zł (normalny) lub 20 zł (ulgowy). Obecnie w Mandze prezentowane są także wystawy „PEWNE granice” oraz „WAJDA 95” .

Objazdowo w Muzeum Okręgowym w Toruniu zobaczyć można wystawę japońskich kimon z Muzeum Manggha. Kimono to jeden z najbardziej kojarzonych z Japonią symboli. Kimona, tradycyjne japońskie ubrania, traktowane są jak dzieła sztuki. Wszystko dzięki specjalnemu krojowi w kształcie litery T oraz bogatym wzorom, wykonanym w różnych technikach. Kolekcja prezentowana w Kamienicy pod Gwiazdą ma być opowieścią o formie, jej przekształcaniu oraz wyrażaniu siebie poprzez modę. Właśnie na przykładzie japońskiego kimona.

Na poczekaniu zapraszam do przeczytania mojego starego wpisu:

Na wystawę zapraszam do 14 listopada. Bilet kosztuje 15 zł (normalny) lub 12 zł (ulgowy).

Kimono | Źródło: Fotografia ze strony Muzeum Okręgowego w Toruniu

4. „Cudo-Twórcy” – Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Ostatni punkt to nie tyle wystawa, co jej część. W swoją 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizowało nową wystawę stałą „Cudo Twórcy”, na której zaprezentowano zgromadzone przez muzeum wyroby rzemiosła artystycznego. Pierwsza część wystawy poświęcona została właśnie wyrobom rzemieślniczym państw Dalekiego Wschodu, w tym Japonii. Zobaczyć można tam pięknie zdobioną ceramikę, szkatułki pokryte laką oraz tsuby – ozdobne gardy japońskiego miecza katany.

„Cudo-Twórcy” to wystawa stała, a więc zobaczyć można ją w każdej chwili. Koszt biletu to 20 zł (normalny) lub 15 zł (ulgowy). W jego ramach zobaczyć można także inne wystawy stałe.

Ja już obejrzałam trzy z wyżej wymienionych wystaw. A wy?

Agnieszka Gach

Źródła:

1 komentarz

 • Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak zaprosić do Wrocławia na cykl warsztatów „Plastyka tańca w japońskim odcieniu” 🙂
  https://mnwr.pl/plastyka-tanca-w-japonskim-odcieniu/
  Zajęcia prowadzone przez Barbarę Przerwę odbywać się będą na wystawie stałej „Cudo-Twórcy”, gdzie obejrzeć można m.in. uzbrojenie samurajskie, rzeźby, przedmioty zdobione laką i prószone złotem oraz ceramikę.
  Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie symbolice kwiatów, których interpretacje znaczeń, kolorów czy kształtów staną się dla uczestników inspiracją do tańca intuicyjnego. W ruchu szukać oni będą m.in. wyrazu dla odwagi, męstwa, ale i delikatności czy ulotnej miłości ➸

  Spotkania odbywać się będą w wybraną niedzielę miesiąca o godzinie 16:00:
  — 26 września 2021 – „Symbolika kwiatów w sztuce japońskiej”
  — 24 października 2021 – „Laka prószona złotem”
  — 14 listopada 2021 – „Kult mitu samuraja”
  — 12 grudnia 2021 – „Motyw drzewa w sztuce japońskiej”

  Prowadzenie: Barbara Przerwa
  Wstęp z biletem na warsztaty dla dorosłych (do nabycia w kasie muzeum), obowiązują zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48

Dodaj komentarz

Zapisz się do newslettera