Architektura chińska, Chiny, Kultura chińska

Gdzie Chińczycy jadą w Golden Week?

Historia Golden Week

1 października w Chinach świętuje się proklamację Chińskiej Republiki Ludowej przez Mao Zedonga z 1949 roku. To właśnie wtedy przywódca ChRL ogłosił na Placu Tiananmen w Pekinie powstanie nowego państwa oraz pokazał jego nową flagę. Święto to rozpoczyna obchody zwane Golden Week (Złoty Tydzień).

Choć oficjalnie Golden Week trwa trzy dni, to w efekcie Chińczycy mają wolne od pracy aż przez tydzień. W ciągu tego czasu przede wszystkim odwiedzają swoje rodziny, odpoczywają i… zwiedzają. I nic dziwnego, w końcu samo święto ustanowione zostało aby rozruszać chińską turystykę krajową. I trzeba Chińczykom przyznać, jak zwiedzają, to porządnie. Podczas pierwszych obchodów w 1999 roku zaobserwowano 28 milionów podróżujących. Od tej pory liczba ta sukcesywnie rośnie.

Pytanie: jakie zabytki odwiedzają Chińczycy podczas Golden Week?

Zakazane Miasto w Pekinie

Oczywiście pierwszym, raczej oczywistym miejscem, które odwiedzają Chińczycy jest Zakazane Miasto, dawny pałac cesarski dynastii Ming (1368–1644) i Qing (1644–1912), znajdujący się w Pekinie. Kompleks ten zbudowany został w latach 1406–1420, na polecenie cesarza Yongle (panowanie 1402-1424). Składa się z aż 980 budynków (co daje łącznie ponad 9000 pokoi), które otoczono obronnym murem oraz fosą.

Architektura Zakazanego Miasta to perełka jeśli chodzi o starożytną chińską architekturę. Kompleks zbudowany został na osi północ-południe, zgodnie z tradycją. Wierzono bowiem, że taki układ kompleksu wskazuje odwiedzającym drogę do Niebios.

Zakazane Miasto jest najczęstszym miejscem odwiedzin w trakcie Golden Week. Nic dziwnego. W końcu to właśnie na placu Tian’anmen, znajdującym się przed Zakazanym Miastem odbyła się proklamacja nowego państwa. Odwiedzin nie ostudziła nawet pandemia, choć ograniczono liczbę wejść do Zakazanego Miasta.

Golden Week
Zakazane Miasto | Autor: Dave Proffer, Źródło: Wikimedia Commons

Wielki Mur Chiński

Jeden z nowych siedmiu cudów świata po prostu musiał znaleźć się na tej liście. Historia tego wału obronnego sięga czasom przed naszą erą (wg podań pierwszy Wielki Mur miał powstać w III wieku p.n.e.). Obecny wygląd zawdzięcza jednak dynastii Ming, która w XV wieku rozbudowała starożytne fragmenty muru.

Według China Daily Wielki Mur ciągnie się na długości 8851,8 km. Tak naprawdę jednak ciężko wymierzyć faktyczną jego długość, ponieważ nie jest on ciągły, a w części składają się na niego bariery naturalne, takie jak rzeki czy wzgórza. Obecnie zwiedzić można niektóre lepiej zachowane fragmenty Muru.

W czasie Golden Week Chińczycy najliczniej odwiedzają odcinek Badaling. Wzniesiono go za panowania dynastii Ming, około 1505 roku. Rocznie fragment ten odwiedza 10 milionów turystów. Jednakże w czasie Golden Week liczba zwiedzających ogromnie wzrasta. W 2019 roku osiągnęła taki poziom, że urzędnicy musieli wprowadzić dzienny limit 65 000 odwiedzających. Ilości zwiedzających nie ograniczyła nawet pandemia – w 2020 roku bilety na Wielki Mur wyprzedały się we wczesnych godzinach porannych.

Great Wall
Wielki Mur, odcinek Badaling | Autor: Haluk Comertel, Źródło: Wikimedia Commons

Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów

Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów to jedna ze świątyń wykutych w wapiennych skałach znajdujących się przy rzece Yi He, w pobliżu miejscowości Longmen. Na ścianach świątyni znajdują się tysiące płaskorzeźb przedstawiających figury Buddów oraz Bodhisattw, stąd właśnie nazwa. Tak naprawdę nie wiadomo ile ich tak naprawdę jest – badacze wciąż nie mogą się ich doliczyć.

Prace rzeźbiarskie nad wytworzeniem płaskorzeźb rozpoczęły się już w 494 roku. Groty wraz z posągami powstawały przez 10 dynastii, czyli przez ok. 1400 lat! UNESCO oceniło je jako najwyższą chińską sztukę rzeźbiarską.

W czasie Golden Week tysiącom Buddów towarzyszą tysiące zwiedzających. Ciężko znaleźć jest choć odrobinę wolnej przestrzeni.

Golden Week
Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów, Longmen | Autor: Anagoria, Źródło: Wikimedia Commons

Starożytne miasto Xi’an

Główną atrakcją starożytnego miasta Xi’an jest mauzoleum Pierwszego Cesarza, słynne dzięki swojej Terakotowej Armii.

Terakotową Armię tworzy ok. 8,1 tys. naturalnej wielkości glinianych figur przedstawiających chińskich żołnierzy (piechurów, łuczników, kuszników i generałów), chodź nie tylko. Znaleźć tam można także figury przedstawiające urzędników, akrobatów, muzyków, tancerzy, medyków i pracowników cywilnych. Według wierzeń, armia miała strzec Pierwszego Cesarza po jego śmierci i pomóc mu odzyskać władzę w życiu pozagrobowym. Figury ustawione zostały w równym szyku bojowym.

Oprócz terakotowej Armii Chińczycy zwiedzają również znajdujące się w Xi’an dwie buddyjskie pagody wzniesione za czasów dynastii Tang (618-907) oraz klasztor Wolong si.

Golden Week
Terakotowa Armia, Xi’an | Źródło: Pixbay

Bardzo możliwe, że w tym roku pobite zostaną kolejne rekordy podróży w trakcie Golden Week.

Agnieszka Gach

Źródła:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *