Cao Dai – mieszanka religii i architektury

Wietnam to kraj różnorodny pod względem religijnym. Ta wieloreligijność jest jednym z ważniejszych elementów kulturowych Wietnamczyków. Na terenie tego istnieje oficjalnie 6 uznawanych przez państwo grup religijnych, choć tak naprawdę jest ich o wiele więcej. Jedną z nich są kaodaiści ze swoją świątynią Cao Dai wzniesioą w mieście Tây Ninh. Jest to niezwykła świątynia, zwłaszcza pod względem architektonicznym.

Cao Dai
Świątynia Cao Dai w Tây Ninh | Źródło: Wikimedia Commons

Kaodaizm – ciekawa synteza religii

Świątynia Cao Dai (wiet. Cao Đài) to świątynia synkretycznej, monoteistycznej religii wietnamskiej zwanej kaodaizmem (Cao Dai). Religia ta stanowi połączenie buddyzmu, chrześcijaństwa, konfucjanizmu, taoizmu, świeckiej filozofii, a także, choć w mniejszym stopniu, islamu i judaizmu. Nazwana została na cześć „najwyższego boga” – Cao Dai („Wysoka Wieża”). Kaodaiści wierzą, że wszystkie religie są takie same, a kaodaizm łączący je wszystkie jest wręcz religią „idealną”.

Religia ta posiada rozbudowany panteon świętych oraz rozbudowaną hierarchię na wzór Kościoła Katolickiego. W skład panteonu wchodzą takie postacie jak Budda, Konfucjusz, Jezus Chrystus, Mahomet, Perykles, Juliusz Cezar, Joanna d’Arc, Victor Hugo, czy Sun Yat-sen.

Cao Dai
Duchowni przy świątyni Cao Dai w Tây Ninh | Autor: Isabell Schulz Źródło: Wikimedia Commons

Świątynia Cao-Dai

Tây Ninh jest stolicą kaodaizmu. Właśnie tam znajduje się główna świątynia tego wyznania, uznawana za ich Stolicę Apostolską – świątynia Cao Dai,. Świątynia ta nazywana jest także Boskim Okiem, od symbolu lewego oka boga, umiejscowionego na ołtarzu świątyni.

Budowę świątyni rozpoczęto w roku 1933 i prowadzono ją aż do 1955 roku. I tak jak kaodaizm łączy ze sobą różne religie, tak jego główna świątynia stanowi syntezę różnych stylów. Zgodnie z tradycją chrześcijańską posiada fasadę z dwoma wieżami, długą nawę główną, dwie nawy boczne oraz ołtarz w absydzie. Elementy chińskie widać przede wszystkim w pagodzie oraz w ozdobnych elementach wież fasady. Z kolei elementy muzułmańskie widać przede wszystkim w ornamentyce.

Cao Dai
Ozdoby fasady świątyni Cao Dai w Tây Ninh z wizerunkiem Boskiego Oka | Autor: Isabell Schulz, Źródło: Wikimedia Commons

Zarówno wnętrze jak i zewnętrzne ściany budowli są bogato zdobione. Sufit świątyni pomalowano na niebiesko oraz namalowano na nim chmury, co ma imitować niebo. Podłoga natomiast pokryta została abstrakcyjną mozaiką. Największą uwagę przyciągają jednak różowe kolumny. Każda z 28 kolumn ozdobiona jest wizerunkiem smoków i reprezentuje 28 manifestacji Buddy.

Cao Dai
Wnętrze świątyni Cao Dai w Tây Ninh | Autor: Grossbildjaeger, Źródło: Wikimedia Commons

Wszystko utrzymane jest w trzech kolorach, żółci nawiązującej do Buddyzmu, błękitu odnoszącego się do Taoizmu oraz czerwieni łączonej z Chrześcijaństwem.

Świątynia Cao Dai jest otwarta dla zwiedzających. Bez problemu można wziąć udział w ceremonii oraz robić zdjęcia we wnętrzu świątyni, o ile zachowa się ciszę.

Agnieszka Gach

Źródła:

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do newslettera