Tajwan

Budda Maitreja na Tajwanie- wizerunek uśmiechniętego grubaska

budda maitreja
Posąg Buddy Maitrei, Emei, Tajwan | Autor zdjęcia: Outlookxp, Źródło: Wikimedia Commons

Budda czy Bodhisattwa?

W jednych źródłach mówi się o postaci Buddy Maitreji. W innych imię to zestawia się z pojęciem Botthisatwy. Buddą w najprostszym rozumieniu jest Siddhartha Gautama, książę który stał się mnichem, osobą która doznała „oświecenia” (osiągnęła nirwanę). Jego nauki stały się podstawą nowego nurtu religijno-filozoficznego – buddyzmu.

Tak jak Siddharthę Gautamę mianem Buddy nazywa się każdą osobę, która osiągnęła stan oświecenia, wkroczyła do nirwany. Bodhisattwa natomiast to osoba dążąca do tego stanu, ale świadomie rezygnująca z osiągnięcia pozycji Buddy (Bodhisattwa rezygnuje z wkroczenia do pełnej nirwany, dopóki nie wyzwoli wszystkich istot na ziemi).

Według wierzeń Maitreja jest obecnie bodhsattwą i przebywa w niebiosach. Będzie on następcą Buddy Siakjamuniego, piątym buddą naszej epoki. Jego imię pochodzi z języka sanskryckiego (maitri) i oznacza nieuwarunkowaną, uniwersalną miłość lub inaczej kochająca życzliwość.

Sposób przedstawiania Buddy Maitrei różni się znacznie od klasycznych przedstawień. Zwykle Buddę przedstawia się w pozycji siedzącej, w tzw. pozycji lotosu. Maitreję przedstawiano także siedzącego, tyle że na tronie. Takie wyobrażenia znaleźć można w Afganistanie, Azji Środkowej. Europejczykom kojarzyć się może on jednak w innej formie.

Uśmiechnięty grubasek

Kult Maitrei pojawił się Chinach mniej więcej w V wieku. Pięćset lat później, za panowania dynastii Song (960-1279), jego wizerunek zaczął się przeobrażać. Powstał wtedy niekanoniczny (nie zaliczany do kanonu wyobrażeń Buddy) wizerunek „śmiejącego się Buddy” (z j. chin. 笑佛),  utożsamiany właśnie z bodhisattwą Maitreją.

„Uśmiechnięty grubasek”, bo tak właśnie pieszczotliwie nazwano Buddę Maitreję, symbolizuje pokój, jasność, nadzieję, radość i fortunę. Nic więc dziwnego, że stał się symbolem szczęścia i pomyślności nie tylko w Chinach i Japonii, ale także i na Zachodzie.

Budda Maitreja
„Uśmiechnięty grubasek” utożsamiany z Buddą Maitreją, | Źródło: Pixabay

Posąg Buddy Maitrei na Tajwanie

Posąg uśmiechniętego Buddy, o którym mowa znajduje się nad brzegiem jeziora Emei niedaleko Xinzhuna na Tajwanie. Wchodzi w skład kompleksu architektonicznego Nature Loving Wonderland  stworzonego przez ruch religijny Maitreya Great Tao oraz świecką Międzynarodową Federację Kochających Przyrodę. Na kompleks składa się kilka budowli religijnych reprezentujących różne style architektoniczne, nawiązujące do tradycji, ale też i nowoczesności. To wszystko połączone zostało z motywami natury (Twórcy podkreślają rolę ekologii i bycia przyjaznym dla środowiska).

Posąg Buddy Maitrei zdecydowanie przykuwa uwagę. Wykonana z brązu statua mierzy 56,7 m wysokości, co przy dodaniu podstawy o wysokości 15,3 m daje łącznie 72 metry. Jest to najwyższy posąg Buddy Maitreji na Tajwanie i w ogóle na  świecie.

Budda Maitreja ukazany został w pozycji stojącej. W prawej ręce trzyma kulę ziemską, w lewej natomiast paciorki modlitewne. Z szyi zwisa mu medalion, na którym umieszczono słowo „życzliwość” (cí). Ma on przypominać, według założycieli kompleksu, o tym aby kochać naszą planetę i cenić wszystko, co żyje.

Projekt budowy rozpoczął się w 2002 roku,  zakończył się natomiast w roku 2006.

Budda Maitreja
Posąg Buddy Maitrei, kompleks Nature Loving Wonderland, Emei, Tajwan | Autor zdjęcia: Crabhao, Źródło: Wikimedia Commons
Budda Maitreja
Kompleks Nature Loving Wonderland oraz posąg Buddy Maitrei, Emei, Tajwan | Autor fotografii: lienyuan lee, Żródło: Wikimedia Commons

Jak wam podoba się uśmiechnięty grubasek? A może macie takie przedstawienie w swoim domu? Zapraszam do komentowania.

Agnieszka Gach

Źródła:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *