Muzea sztuki współczesnej w Azji – cz. 3

Źródło: mith17 via Foter.com / CC BY

Witam! Nadszedł czas na ostatni artykuł poświęcony futurystycznym muzeom w Azji. Dziś zaprezentuję wam kompleksy, które nie tylko najbardziej mi się podobają, ale także znajdują się niemalże na szczycie listy miejsc, które zwiedzę gdy już wreszcie wybiorę się na ten wspaniały kontynent (trzymajcie kciuki, żeby doszło do tego jak najszybciej!).

Zacznijmy od pytania: Co jest na głównym zdjęciu?

osaka

Źródło: hetgallery via Foter.com / CC BY-SA

Trudno stwierdzić. Według architekta Cesara Pelli wygląd muzeum miał naśladować z zewnątrz trzcinę falującą na wietrze. Mi osobiście przypomina raczej wielkoskrzydłego owada. A wam? (czekam na propozycje w komentarzach) Jeśli zastanawiacie się natomiast, gdzie takie muzeum powstało, to odpowiedź jest jedna: Osaka. To Narodowe Muzeum Sztuki w Osace zostało wybudowane na wyspie Nakanoshima. Pierwotne muzeum zaprojektował architekt Arata Isozaki, jednakże w 2004 roku zostało ono przeniesione do nowego budynku, który możecie podziwiać na zdjęciu. Podobnie jak muzeum w Naoshimie także tutaj sale wystawiennicze znajdują się pod ziemią. Dodatkowo kompleks ten zawiera w sobie audytorium, restaurację i sklep muzealny a także magazyny. Wyjątkową cechą tego muzeum jest także zasób prezentowanych tam dzieł. Mimo, że większość z nich to prace z okresu powojennego, możemy znaleźć tam także pewne „perełki” – prace Paula Cézanne’a (mój ulubiony artysta), Pabla Picassa, czy Maxa Ernsta.

 

Autor: lucia wang Źródło: wikimedia commons

Autor: lucia wang
Źródło: wikimedia commons

Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie zostawiła na koniec najbardziej oryginalnego muzeum. I choć nie jest ono jakoś specjalnie futurystyczne, to jego forma niesamowicie wpasowuje się w architekturę i tradycję. Mowa tu o China Art Museum w Shanghaiu. Został on zbudowany z okazji organizowanego w tym mieście Expo 2010. W 2012 r. przeniesiono do niego ekspozycję z działającego od lat Muzeum Sztuki w Shanghaiu. Budynek został zaprojektowany przez zespół pod kierownictwem architekta He Jingtang. Jego forma inspirowana była chińskimi wspornikami uchwytu zwanego dougong, a także starożytnym brązowym kotłem zwanych ding. Na salach wystawowych mieszczą się głównie eksponaty dotyczące chińskiej sztuki współczesnej.

 

Jak podobają się wam te muzea? A może byliście w którymś? Chętnie dowiem się o waszych opiniach na ten temat. Jestem także otwarta na propozycje innych współczesnych muzeów w Azji, które może pominęłam, a które według Was powinny się znaleźć na tej liście.

Z racji, że te muzea nie doczekały się jakiegoś większego opracowania w internecie, musiałam opierać się o informacje w Wikipedii. Dołączam linki. Jeśli znacie jakieś książki dotyczące tego tematu, piszcie. Chętnie do nich sięgnę.

Narodowe Muzeum Sztuki w Osace

China Art Museum

 

Agnieszka Gach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *