Muzea sztuki współczesnej w Azji – cz.1

Źródło: 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia via Foter.com / CC BY

Swój cykl poświęcony muzeom sztuki rozpocznę nietypowo, bo od tych najnowszych. W ostatnich latach na terenie Azji zaczęły powstawać dosyć ciekawe w swojej formie muzea sztuki współczesnej i nowoczesnej. Mimo swojego nastawienia na modernizację i futurystyczne formy nie kłócą się jednak z tradycją miast azjatyckich. Są raczej symbolami ich rozwoju.

Poniżej znajduje się pierwsza część najciekawszych futurystycznyh muzeów w Azji. Oczywiście słowo „najciekawsze” odnosi się do mojej skromnej opinii i w środowisku popularnonaukowym nieszczególnie muszą stać na pierwszym miejscu. Nie są to też wszystkie przykłady tego typu założeń.

Seul 2

Źródło: EugeneLimPhotography.com via Foter.com / CC BY

Zacznijmy od Korei Południowej, a mianowicie od Dongdaemun Design Plaza w Seulu (zdjecie powyżej). To centrum designu powstało przy udziale koreańskiej grupy architektów z Samoo współpracujących z Zahą Hadid, iracko-brytyjską architektką. Budowa, rozpoczęta w kwietniu 2009 roku, ostatecznie zakończyła się otwarciem kompleksu 21 marca 2014. Jest to więc dość nowy element krajobrazu Seulu, który jednak dość szybko uczynił z niego Światowa Stolicę Designu. W kompleksie znajdują się zarówno duże przestrzenie wystawiennicze, jak również sale seminaryjne i wykładowe oraz sklepy o zasięgu globalnym. Szczególnym elementem są zaś ogrody znajdujące się na dachu budynku z niezwykłym na mój gust ogrodem różanym, a także odrestaurowane elementy twierdzy w Seulu dodające całemu założeniu lekki rys tradycji.

Źródło:  準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia via Foter.com / CC BY

Źródło: 準建築人手札網站 Forgemind ArchiMedia via Foter.com / CC BY

Równie ciekawą w swej formie konstrukcja jest muzeum w Ordos, mieście leżącym w autonomicznej prefekturze chińskiej: Mongolii Właściwej. Jest to amorficzny budynek, który idealnie wpisuje się w krajobraz tego terenu (jako, że znajduje się praktycznie na terenie pustyni Gobi). Budowa została zakończona w 2011 roku. Cała zewnętrzna część pokryta jest z polerowanych metalowych płytek, które odbijają światło, a także chronią budynek przed częstymi burzami piaskowymi.

Źródło: wikiarchitectura.com

Źródło: wikiarchitectura.com

Wnętrze jest jednak zupełnie inne – naturalistyczne, skąpane w świetle, złożone z małych galerii połączonych ze sobą mostami.

Źródło: wikiarchitectura.com

Źródło: wikiarchitectura.com

Na tych dwóch przykładach zakończę dzisiejszy artykuł. Czujecie niedosyt? Czekajcie na kolejną część mojego „rankingu” najciekawszych futurystycznych muzeów XXI w. Zaprezentuje wam jeszcze bardziej niezwykłe przykłady nowoczesnej architektury 😀 Jednocześnie zapraszam do dyskusji temat artykułu.

Tych, którzy zainteresowali się przedstawionymi przeze mnie muzeami odsyłam do linków, na których między innymi się inspirowałam:

Dongdaemun Design Plaza

Centrum w Seulu

Muzeum w Ordos

Agnieszka Gach

3 thoughts on “Muzea sztuki współczesnej w Azji – cz.1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *