Muzea sztuki współczesnej w Azji – cz. 2

naoshima 3

Przyszedł czas na drugą część listy najciekawszych moim zdaniem futurystycznych muzeów w Azji. Dziś przedstawię wam dwa niezwykłe muzea japońskie, które realizują zasadę wpisywania architektury w naturę.

Niewątpliwie zachwyci Was pomysł na muzeum Tadao Ando. Architekt ten stworzył niezwykłe muzeum w Naoshimie. Jest to zespół budowli praktycznie wbitych w ziemię, do których doprowadza się światło poprzez studnie. Budowę rozpoczęto już w 1992 roku. Ostatnie muzeum w tym kompleksie – Lee Ufan Museum powstało w 2010 roku.

Photo credit: chinnian via Foter.com / CC BY-SA

Żródło: chinnian via Foter.com / CC BY-SA

Tadao Ando jest jednym z najlepszych współczesnych architektów japońskich. Wszystkie zaprojektowane przez niego budynki, w tym ten kompleks, cechują się niezwykłym minimalizmem. Pozwala to jednak na niesamowicie ścisłe zespolenie tej nowoczesnej architektury z naturą. Witu istną perfekcje w tworzeniu prostych, geometrycznych brył realizujących zasady figur zen. Kompleks ten miał być nie tylko miejscem spotkania ze sztuką lecz bardziej punktem pielgrzymek dla wielbicieli sztuki. Ta jedna funkcja tłumaczyłaby stworzenie muzeum sztuki nad morzem, z daleka od miasta.

 

Innym muzeum japońskim realizującym koncepcję tworzenia prostych geometrycznych kompozycji, a także zasadę wpisywania nowoczesnej architektury w przyrodę jest muzeum sztuki współczesnej XXI wieku w Kanazawie. Prace nad nim prowadziła grupa architektów Saana pod kierownictwem Kazuo Seyijma. Pomysły na to muzeum zaczęły napływać już w 1995 lecz budowa głównego budynku zakończyła się dopiero w roku 2004. Sama struktura muzeum jest dość nietypowa. Składa się ona z kilku mniejszych budynków

Źródło: ajari via Foter.com / CC BY

Źródło: ajari via Foter.com / CC BY

wystawienniczych, które połączone są ze sobą jednym dachem. Całość wpisuje się w plan koła, o przeszklonych ścianach bocznych. W środku znajduje się wiele ciekawych ekspozycji, np.: pomysł Leonarda Erlicha na zwiedzanie basenu od spodu, który stał się bardzo popularny wśród zwiedzających.

Photo credit: scarletgreen via Foter.com / CC BY

Photo credit: scarletgreen via Foter.com / CC BY

 

 

 

Jak się Wam podobają wybrane przeze mnie muzea? A może znacie jakieś inne przykłady współczesnych muzeów japońskich? Zapraszam do dyskusji.

Za niedługo pojawi się ostatnia część mojej listy futurystycznych muzeów Azji, gdzie zaprezentuję przykłady muzeów, które w moim sercu znajdują się na samym szczycie hierarchii.

A zainteresowanych muzeami wymienionymi odsyłam do artykułów, na których się opierałam:

Muzeum w Naoshimie

Muzeum w Kanazawie

Agnieszka Gach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *