Lew Fo, czyli jak przyciągnąć szczęście

Źródło: BFS Man via Foter.com / CC BY

Witam! Dawno nic nie pojawiało się na blogu. Za jedyne usprawiedliwienie mam sesję, która wczoraj wreszcie się zakończyła. Dlatego też mogę wreszcie odżyć i napisać coś ciekawego 😀 Jakiś czas temu napisałam artykuł o smokach. Dziś chciałabym zająć się innym stworzeniem związanym z symboliką chińską, a mianowicie lwem Fo!

Figurki przedstawiające Fo pojawiły się już za czasów dynastii Tang (618 – 917). Były one wtedy powiązane głównie z Buddyzmem, dla którego lew był i nadal jest symbolem przede wszystkim świętości. Jednakże jak można zauważyć posążki te tak bardzo przypominają lwa jak jabłko gruszkę 🙂 Dlatego też często nazywa się je psami Fo, co moim zdaniem bardziej pasuje do tej postaci. 

I teraz następuje pytanie dlaczego lew Fo nie przypomina lwa? Otóż w VII wieku żaden Chińczyk nie widział tego stworzenia na oczy. Było to dla nich stworzenie fantastyczne, mityczne i dlatego właśnie wiązali je z religią. Współcześnie wiele osób twierdzi iż punktem wyjścia do stworzenia wizerunku Fo był piec – mastif tybetański. Osobiście nie jestem zbytnio przekonana do tej teorii. 

Fo zazwyczaj przedstawiane są w parach (lew i lwica), symbolizując połączenie yin i yang. Lew podtrzymuje łapą kulę z wizerunkiem Kwiatu Życia, z kolei lwica opiera ją na szczeniaku.  Czasem lwica ma otwarte usta a lew zamknięte. Symbolizuje to wypowiadanie przez lwy świętego słowa „om”. 

Jeśli kupimy sobie parę lwów Fo, warto pamiętać o zasadach feng shui, tj. o odpowiednim ich ustawieniu. Gdy ustawimy figurki plecami do nas i patrzymy w tym samym kierunku co one, lew powinien znajdować się po stronie lewej, a lwica op prawej. 

Figurki Fo aż do 1911 roku uznawano jako chińskie lwy strażnicze. Umieszczane były więc przed budynkami państwowymi, bramami świątynnymi oraz grobowcami.  Obecnie bardzo popularne jest kolekcjonowanie małych figurek wykonanych z porcelany, lub kosztowniejszych z nefrytu. 

Obecnie lwy Fo nie kojarzy się już z potęgą czy świętością. Figurki te są symbolem szczęścia, przyjaźni i mądrości. Dlatego też wszystkim miłośnikom Azji, a w szczególności Chin polecam kupienie sobie takiej pary figurek 😀

Agnieszka Gach

P.S. Jednym z istotnych elementów kultury Chińczyków związanej z Fo jest także taniec lwów. Polega on na poruszaniu od wewnątrz gigantycznej kukły lwa. Jego celem jest przyniesienie szczęścia i dostatku. Kukła ta często pojawia się podczas tańca smoka (patrzcie artykuł o symbolice smoka, w którym główne zdjęcie przedstawia właśnie takiego lwa. Mój błąd, to nie smok 😀 ). 

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

[Dość ciekawe wykonania tańca lwa w programie rozrywkowym]

One thought on “Lew Fo, czyli jak przyciągnąć szczęście

  1. Pingback: Pies nie jest tylko symbolem szczęścia - Sztuka Wschodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *