Witam! Dawno nic nie pojawiało się na blogu. Za jedyne usprawiedliwienie mam sesję, która wczoraj wreszcie się zakończyła. Dlatego też mogę wreszcie odżyć i napisać coś ciekawego 😀 Jakiś czas temu napisałam artykuł o smokach. Dziś chciałabym zająć się innym stworzeniem związanym z symboliką chińską, a mianowicie lwem Fo!
Figurki przedstawiające Fo pojawiły się już za czasów dynastii Tang (618 – 917). Były one wtedy powiązane głównie z Buddyzmem, dla którego lew był i nadal jest symbolem przede wszystkim świętości. Jednakże jak można zauważyć posążki te tak bardzo przypominają lwa jak jabłko gruszkę 🙂 Dlatego też często nazywa się je psami Fo, co moim zdaniem bardziej pasuje do tej postaci.
I teraz następuje pytanie dlaczego lew Fo nie przypomina lwa? Otóż w VII wieku żaden Chińczyk nie widział tego stworzenia na oczy. Było to dla nich stworzenie fantastyczne, mityczne i dlatego właśnie wiązali je z religią. Współcześnie wiele osób twierdzi iż punktem wyjścia do stworzenia wizerunku Fo był piec – mastif tybetański. Osobiście nie jestem zbytnio przekonana do tej teorii.
- Mastif tybetański | Źródło: Petful.com via Foter.com / CC BY
- Lew Fo | Źródło: kevinpoh via Foter.com / CC BY
Fo zazwyczaj przedstawiane są w parach (lew i lwica), symbolizując połączenie yin i yang. Lew podtrzymuje łapą kulę z wizerunkiem Kwiatu Życia, z kolei lwica opiera ją na szczeniaku. Czasem lwica ma otwarte usta a lew zamknięte. Symbolizuje to wypowiadanie przez lwy świętego słowa „om”.
Jeśli kupimy sobie parę lwów Fo, warto pamiętać o zasadach feng shui, tj. o odpowiednim ich ustawieniu. Gdy ustawimy figurki plecami do nas i patrzymy w tym samym kierunku co one, lew powinien znajdować się po stronie lewej, a lwica op prawej.
- Źródło: Lalo Martins via Foter.com / CC BY-SA
- Źródło: Lalo Martins via Foter.com / CC BY-SA
Figurki Fo aż do 1911 roku uznawano jako chińskie lwy strażnicze. Umieszczane były więc przed budynkami państwowymi, bramami świątynnymi oraz grobowcami. Obecnie bardzo popularne jest kolekcjonowanie małych figurek wykonanych z porcelany, lub kosztowniejszych z nefrytu.
Obecnie lwy Fo nie kojarzy się już z potęgą czy świętością. Figurki te są symbolem szczęścia, przyjaźni i mądrości. Dlatego też wszystkim miłośnikom Azji, a w szczególności Chin polecam kupienie sobie takiej pary figurek 😀
Agnieszka Gach
P.S. Jednym z istotnych elementów kultury Chińczyków związanej z Fo jest także taniec lwów. Polega on na poruszaniu od wewnątrz gigantycznej kukły lwa. Jego celem jest przyniesienie szczęścia i dostatku. Kukła ta często pojawia się podczas tańca smoka (patrzcie artykuł o symbolice smoka, w którym główne zdjęcie przedstawia właśnie takiego lwa. Mój błąd, to nie smok 😀 ).
[Dość ciekawe wykonania tańca lwa w programie rozrywkowym]
Pingback: Pies nie jest tylko symbolem szczęścia - Sztuka Wschodu