Guzheng, czyli gdy dodać trochę sztuki do muzyki

Źródło: USDAgov via Foter.com / CC BY

Powiem Wam coś w sekrecie…. Jestem wielką miłośniczką muzyki instrumentalnej 😀 Kocham każdy jej odłam, od klasycznego do elektrycznego. Ostatnio odkryłam jednak kolejny jej typ, a mianowicie tradycyjną chińską muzykę instrumentalną. Dlatego też na fali mojego zainteresowania postanowiłam zarazić Was tą moją fascynacją.  Niestety, jako że jestem przede wszystkim miłośniczką sztuki, nie obejdzie się też bez wspominania o artystycznej stronie dzisiejszego tematu! A będzie nim…guzheng!

Aby miło się wam czytało dalszą część wpisu, zalecam puszczenie sobie poniższej melodii granej właśnie na guzheng.

Content not available.
Please allow cookies by clicking Accept on the banner

No ale wracając do tematu. Czym w ogóle jest guzheng? Najprościej mówiąc jest to chińska cytra. Przez niektórych znany jest także jako Qin Zgeng, ponieważ powstał w państwie Qin (dziś w prowincji Shanxi) w okresie Walczących Królestw (771-221 p.n.e.). Początkowo melodia wykonywana przez guzheng akompaniowała jedynie śpiewowi. Wszystko zmieniło się w czasach dynastii Han (206 p.n.e.-220 n.e.), kiedy to zaczęto interesować się samą muzyką a nie śpiewem. Coraz więcej muzyków zaczynało grać na guzheng i wkrótce muzyka ta stała się niejako jednym z symboli Chin. 

Jak wygląda guzheng? Instrument ten składa się z drewnianego pudła rezonansowego i przymocowanych do niego strun. Na przestrzeni dziejów ich liczba się zmieniała. Wczesne guzheng miały 5 strun. Jednakże już w czasach dynastii Han ich liczba wzrosła do 12. W epoce Tang dodano jeszcze jedną, a za dynastii Ming było już do 15 strun. Obecnie ich liczba waha się między 21 a 25. Tradycyjne guzheng mają struny wykonane z jedwabiu. 

Źródło: mikecogh via Foter.com / CC BY-SA

Źródło: mikecogh via Foter.com / CC BY-SA

Techniki gry na guzheng są różne. Zwykle struny szarpie się tylko jedną, prawą ręką. Są jednak przykłady instrumentów przystosowanych do gry obiema rękami. Muzyka wydobywająca się z guzheng jest niesamowicie piękna (chyba się ze mną zgodzicie 🙂 ). W zależności od posiadanych umiejętności z instrumentu można wydobyć nawet odgłos przypominający kaskadowy wodospad czy tętent końskich kopyt.

Dodatkowym argumentem, który przekonał mnie, że warto zrobić wpis na temat tego instrumentu jest jego artystyczna oprawa. Niektóre z guzheng są tak piękne, że bez problemu można wliczyć je w poczet przykładów chińskiego rzemiosła artystycznego. Dekoracja guzheng to synteza chinskiej sztuki i poezji, która objawia się w połączeniu malarstwa i kaligrafii (co nota bene nie jest czymś nowym w sztuce chińskiej). Drewniana powłoka instrumentu często była pokrywana emalią komórkową (tzw. cloisonné), inkrustowana macicą perłową czy pokrywana malowidłami. 

Oczywiście mowa tu o sztuce dawnej. Obecnie, w dobie instrumentów elektrycznych, guzheng także uległ przemianie. I nie chodzi tutaj jedynie o wygląd. Aby  polepszyć jakość wykonywanej muzyki współcześni artyści zamienili jedwabne struny na ich metalowe odpowiedniki ( głównie stalowe) 🙂

Elektryczny guzheng Źródło: Wikimedia Commons

Elektryczny guzheng
Źródło: Wikimedia Commons

Guzheng jest pierwowzorem wielu instrumentów z innych państw Azji, m.in. japońskiego koto, koreańskiego gayageum, czy wietnamskiego đàn Tranh. Polecam posłuchanie również muzyki wydobywającej się i z tych instrumentów 😀

Agnieszka Gach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *