Gdy mowa o stroju – Kimono

Źródło: Japanexperterna.se via Foter.com / CC BY-SA

Niedawno w Krakowie odbyło się wydarzenie pod nazwą „Kimono de Krak” organizowane przez muzeum Manggha. I choć sama nie  brałam w nim udziału (brak własnego kimona) to sama inicjatywa stworzenia takiego wydarzenia wzbudziła moje zainteresowanie. Na fali tych wydarzeń postanowiłam stworzyć wpis opowiadający o tym, czym jest kimono.

Kimono jest tradycyjnym ubraniem w Japonii, choć obecnie ubierane jest niezwykle rzadko i to głównie przez kobiety (na ślubach, podczas Seijin-shiki (japońska ceremonia dojrzałości), czy podczas ceremonii herbacianej). Jedynym wyjątkiem jest starsze pokolenie, gdzie zdarzają się przypadki osób noszących kimona codziennie. 

Dziewczyna ubrana w kimono na seijin-shiki Źródło: Pietro Zuco via Foter.com / CC BY-SA

Dziewczyna ubrana w kimono na seijin-shiki
Źródło: Pietro Zuco via Foter.com / CC BY-SA

Warto o tym pamiętać, jako że w mentalności polskiej przyjęło się, iż kimonem określa się każdy rodzaj dalekowschodniego stroju, w tym stroje do ćwiczeń kendo, karate, czy aikido. Tak naprawdę są to tzw. gi. Kimona w środowisku sportu noszone są jedynie przez zapaśników sumo gdy pojawiają się publicznie poza ringiem.

Kimono noszone przez

Kimono noszone przez zapaśników sumo Źródło: Ogiyoshisan via Foter.com / CC BY-SA

W miarę upływu lat wykształcała się coraz większa różnorodność kolorów, rodzajów stosowanych tkanin i dodatków. Każda pora roku posiada swoją „toplistę” motywów. I tak na wiosnę popularne są kimona we wzory w kwiaty sakury, peonii, w irysy i wisterie. Z kolei latem poleca się założenie stroju z motywem hortensji, złotych rybek, bambusa, czy płynącej wody. Najpopularniejszym motywem podczas jesieni są zaś momiji – liście klonu zmieniające kolor. Oprócz tego pojawiają się chryzantemy i kamelie. Ciekawym jesiennym motywem jest też motyw królików i księżyca. Największym problemem jest zima. Jedynymi kwiatami na kimonach są wtedy kwiaty śliwy. Reszta kimon zdobiona jest motywem sosny i oczywiście śniegu. 

Motyw kamelii

Obraz 1 z 7

Źródło: Altair Vega Deneb via Foter.com / CC BY-ND

Jednakże kimona podzielić można nie tylko ze względu na motyw dekoracyjny lecz także ze względu na rodzaj wydarzenia, na które się je ubiera. Taki podział można zauważyć przede wszystkim u kobiet. I tak można założyć:

 • Kurotomesode – czarne kimono, zdobione poniżej talii. Ubierają je przede wszystkim mężatki. Przykładowo jest to zwyczajowy strój matki panny młodej lub pana młodego na ślubie. 
 • Furisode – to najbardziej uroczyste kimono dla panien. Ma ono wzory na całej powierzchni. Najczęściej zakłada się je na ceremonię dojrzałości, ślub i wesele (ale przez niezamężne kobiety).
 • Irotomesode – jednokolorowe kimono z dekoracją jedynie poniżej talii. Noszą je mężatki, zwykle bliskie krewne państwa młodych na ślubie. 
 • Hōmongi – ubiór wizytowy. Na ślubach i weselach często zakładają je przyjaciele panny młodej. Posiada wzory na ramionach, szwach i rękawach, co jest bardzo charakterystyczne
 • Tsukesage – trochę skromniejsze kimono niż homongi, na którym wzory pokrywają mniejszą powierzchnię.
 • Uchikake – bardzo formalne kimono noszone tylko przez panny młode lub na scenie estradowej.
 • Iromuji – jednokolorowe kimono noszone przeważnie na ceremoniach parzenia herbaty.
 • Komon – kimono zdobione drobnym, powtarzalnym wzorem na całej powierzchni. Można w nim wyjść na miasto lub do restauracji.
 • Yukata – letnie kimono bez podszewki (bawełniane, płócienne lub konopne). Nosi się je na festynach. Pełnią też często rolę piżamy lub szlafroka.

  Yukata

  Obraz 1 z 6

  Źródło: Kenichi Nobusue via Foter.com / CC BY

Ale na kupnie odpowiedniego kimona nie koniec. Potrzeba także serii dodatków uzupełniających strój:

 • Geta – drewniane sandały dla mężczyzn i kobiet noszone do yukaty. 
 • Hakama – rodzaj spódnicy lub bardzo szerokich spodni. Tradycyjnie noszone powinny być jedynie przez mężczyzn, ale dzisiaj ubierają je także kobiety. 
 • Haori – płaszczyk do kimono, sięgający bioder lub ud. Do okresu Meiji nosili go tylko mężczyźni. Obecnie noszą je także kobiety.
 • Haori-himo –  sznurowe zapięcie do haori, zazwyczaj białe.
 • Obi – pas, którym wiąże się kimono. Jest wiele sposobów wiązania obi, zależnie od okazji. 
 • Tabi – skarpety o dwóch palcach sięgające kostek, które nosi się je do sandałów.
 • Zōri – sandały plecione z płótna, skóry lub trawy. Noszą je zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
 • Kanzashi – ozdoby do włosów, np.: kwiaty z jedwabiu, drewniane grzebienie, czy nefrytowe szpile.
 • Hada-juban (hada-gi) – jedwabna lub  bawełniana koszula bez guzików.
 • Naga-juban – długa, bawełniana halka noszona pod kimonem właściwym.

  Obi

  Obraz 1 z 7

  Źródło: Wikimedia Commons

Klasyczne, oficjalne kimona są bardzo drogie. Cena kobiecego kimona może przekroczyć nawet 10 tysięcy dolarów, a jeśli by doliczyć koszt dodatków to tego stroju, można by było wydać nawet 20 tysięcy dolarów. Także nie tylko w Europie kobieta ma gorzej podczas kupowania stroju na jakąś uroczystość. Japońskie kobiety łączą się z nami w bólu! 🙂

No ale na razie to tyle. Mam nadzieję, że wam się podoba.

Agnieszka Gach

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *